-
2nd Srp 10

Béla Károlyi má za sebou jako trenér 9 Olympijských her, 15 světových šampionátů a 6 U.S. národních šampionátů a..přichází do Make it or Break ti.

Pan Káloyi bude hrát otce Sashy Bellova, Borise. Jsme zvědaví jestli je Sashův otec ve městě proto, aby pomohl dívkám. Pokusí se pomoct Payson zpět na vrchol? Nebo je Borisova návštěva pouhou snahou dát mu otcovskou lásku a podporu? To vše můžete zjistit 31.8. na 9/8c.
Co vy si myslíte? Jste rádi, že nahlédnete do Sashova rodinného života?

Přeložila Klára

Béla Kátolyi

Béla Károlyi je trenér gymnastiky. Narodil se 13. září 1942 ve městě Kolozsvár, dnes Cluj-Napoca v Romunsku. I jeho manželka Márta je trenérkou. Károlyi zavedl v Rumunsku centralizovaný gymnastický systém, který propagoval v letech 1960 -1970. 

Působil jako trenér v internátní škole v Gheorghe Gheorghiu-Daj (teď Onesta). Věnoval se výcviku mladých děvčat. Jednou z jeho prvních studentek na škole byla šestiletá Nadia Comaneci, která žila v blízkosti města a docházela z domu. Károlyi debutoval jako trenér reprezentace v roce 1974. Musel ale přesvědčit rumunskou gymnastickou federaci, aby Comaneci a jeho další sportovci byli nominováni v roce 1975 na mistrovství Evropy a v roce 1976 do olympijského týmu, neboť  federace dávala přednost sportovcům z konkurenčnímu klubu Dinamo v Bukurešti. 

Na letních olympijských hrách 1976 v Montreale, už byl hlavním trenérem rumunského týmu, a většina  z členů týmu byli jeho svěřenci.Tým získal stříbrnou medaily a Comaneci byla jednou z vynikajících gymnastek tady.. Celkem Rumuni získali sedm medailí, tři zlaté, dvě stříbrné a dvě bronzové. Károlyi byl jmenovaný trenérem rumunského týmu na olympijských hrách 1980. Vzhledem na jeho protesty na různých mezinárodních závodech dostal se pod palbu úřadů, které vyústilo do emigrace Károlyiho, jeho manželky Márty a choreografa Gézu Pozsára během turnaje v Spojených státech v roku 1981. Károlyi potom trénoval i tým Spojených států. 

Mezi jeho svěřenci patřili:  Mary Lou Retton , Betty Okino , Kerri Strug, Teodora Ungureanu, Nadia Comaneci, Kim Zmeskal, Kristie Phillips a Dominique Moceanu. Celkem Károlyi trénoval devět olympijských vítězů, patnáct mistrů světa, šestnáct evropských medailistů a šest amerických národních šampiónů.

 

Přeložila A.d.a

Napsat komentář

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Search

Epizody a titulky

web prekladatelu
2x20 - Worlds Apart

Video z 1. série

Shoutbox


Loading

WP Shoutbox
Název
Webová stránka
Message
Smile

Připojte se!
Narozeniny

Nejbližší narozeniny:

Narozen(a):


Do narozenin zbývá:

Anketa

Spřátelené weby